VČELAŘSKÁ LÍPA

Před sedmdesáti lety v roce 1933 byl založen hostivický včelařský spolek a toto výročí si včelaři připomněli slavnostní schůzí a zasazením včelařské lípy malolisté v Potoční ulici v Hostivici, a to dne 14. června 2003.

Přišli sousedé, skauti, paní místostarostka Iva Koptová a samozřejmě členové spolku.

 

Na slavnostní schůzi, která se konala o několik týdnů dříve, předseda včelařů okresu Praha - západ  ing. Sojka vyznamenal dva členy naší organizace: Josefa Žeberu a Václava Vančuru.

Pan Josef Žebera je hostivický rodák, byl po léta jednatelem, byl duší, která vše pečlivě vyřizovala, vyplňovala, obstarávala. Pan Žebera je tzv. ze staré školy, kdy platila především slušnost  a solidnost.

Pan Václav Vančura z  Chýně je zase jiná píseň. Vzpomínám na všechny členské schůze, kde v diskusi účastníci jen seděli a tiše poslouchali. Václav Vančura je totiž rozený vypravěč a nejlepší včelařský odborník v naší organizaci, který by mohl ihned přednášet na školách o životě včel. U příležitosti sedmdesátého výročí  bylo oběma těmto včelařům poděkováno za celoživotní práci.

Dnes, jak se zdá, lípa přečkala  zdárně parné léto. Ať hezky roste, znovu a znovu se zazelená a drží se jako hostivický včelařský spolek, který má spoluobčanům vždy co nabídnout. Třeba  kvalitní med z hostivických polí, luk a strání.

                     Mgr. Pavel Krchov